Jak długo mogę się dziś opalać?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie nie narazimy się na poparzenie słoneczne (tzw. rumień)? Tak! Naukowcy z Zakładu Fizyki Atmosfery Instytut Geofizyki PAN opracowali scenariusz pobytu na wolnym powietrzu.

W celu opracowania takiego scenariusza konieczne jest łączne modelowanie promieniowania UV przy powierzchni gruntu i wpływu indywidualnego stylu życia na dawki UV uzyskane w czasie pobytu na wolnym powietrzu. Zależało im na maksymalnym wykorzystaniu prozdrowotnego potencjału promieniowania słonecznego w praktyce życia codziennego. Opracowano scenariusze pobytu na wolnym powietrzu dla dwóch najbardziej popularnych fototypów skóry (więcej o fototypach znajdziesz tutaj). Scenariusze są dostępne dla całej Polski – dla każdego powiatu oddzielnie.

Na mapie dostępnej tutaj proszę wybrać powiat. Zostanie wyświetlona prognoza wielkości indeksu UV w rozkładzie godzinowym w dwóch wariantach: dla bezchmurnego nieba i dla zachmurzenia. W tabeli obok mapy podane są wartości indeksu UV dla każdej godziny oraz maksymalny czas bezpiecznego opalania. Dane w tabeli można wyświetlić dla fototypu 2 i 3.

Aby uzyskać dawkę witaminy D3 równoważną 2000 IU witaminy D3 przyjmowanej doustnie należy odsłonić około 1/3 powierzchni ciała. Ubranie może się np. składać z t-shirta i krótkich spodni. Twarz powinna być odsłonięta, ale oczy zakryte okularami przeciwsłonecznymi. Taki ubiór jest optymalny, bowiem zwiększenie naświetlanej pow. ciała (np. zdjęcie t-shirta) nie zwiększa produkcji witaminy D3 w organizmie. Po czasie określonym według załączonej tabeli należy stosować fotoprotekcje według wskazówek zamieszczonych na stronie „Zdrowe opalanie, czyli jakie”.

Można również skorzystać z map godzinowych prognozy indeksu UV dla Polski, dostępnych tutaj. Mapy aktualizowane są raz na dobę. Pomiaru indeksu UV można też dokonać samodzielnie – przy pomocy ręcznego miernika. Koszt takiego miernika to ok. 100 zł.

Czas przebywania na wolnym powietrzu bez zagrożenia poparzeniami słonecznymi możemy wyznaczyć w zależności od fototypu skóry i indeksu UV, korzystając z poniższego wykresu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *